fbpx

LyL na cestách

Pri rakovine krvi (rovnako ako mnohých iných ochoreniach) platí, že čím skôr sa diagnostikujú, tým lepšie sú prognózy. To je jedným z dôvodov, prečo sme sa rozhodli vytvoriť projekt „LyL…

Pri rakovine krvi (rovnako ako mnohých iných ochoreniach) platí, že čím skôr sa diagnostikujú, tým lepšie sú prognózy. To je jedným z dôvodov, prečo sme sa rozhodli vytvoriť projekt „LyL na cestách“.

O čom je tento projekt?

Záleží nám na tom, aby mal každý k dispozícii všetky relevantné informácie, ktoré mu pomáhajú správne sa rozhodovať a zároveň znižujú strach z nepoznaného. Informovanosť je jedným z hlavných pilierov práce nášho združenia.

Pre pacientov sme k dispozícii neustále, obrátiť sa môžu na pacientsku aj medicínsku poradňu. Rozhodli sa im tiež viac priblížiť, čo jednotlivé diagnózy predstavujú alebo ako môžu vyzerať vyšetrenia, ktoré je potrebné absolvovať.

V rámci tohto projektu sme pripravili osvetový stánok s informačnými materiálmi, s ktorým sme sa vybrali za verejnosťou, pacientami aj lekármi.

3D modely

Ku klasickým článkom a obrázkom sme sa rozhodli pridať 3D modely, ktoré veľmi konkrétne popisujú, čo je krvotvorba, čo sa v tele deje v tele pri CML či ako prebieha biopsia kostnej drene.

Tieto a mnohé ďalšie 3D modely nájdete na našej stránke v tomto odkaze

Povedomie o rakovine krvi medzi verejnosťou

S 3D modelmi v tabletoch ale aj brožúrami a ďalšími informačnými materiálmi sme sa vybrali medzi ľudí, aby sme hovorili o tom, ako vznikajú naše krvinky a ako dochádza k chybám, ktoré, bohužiaľ, môžu vyústiť až do nádorových ochorení.

Okrem toho sme sa venovali príznakom lymfómov a tiež dôležitosti pravidelných návštev lekára. Podozrenie na niektoré typy leukémií totiž môže priniesť už štandardný odber krvi. Bohužiaľ, s lymfómami je to komplikovanejšie a povedomie o nich je stále veľmi nízke.

Stretnutia s darcami krvi

Pre mnohých našich pacientov je doslova otázkou prežitia dostatok krvi a iných krvných zložiek od dobrovoľných darcov krvi. Naša ambasádorka Anetka Parišková je už dlhé roky aj ambasádorkou darcovstva krvi Slovenského červeného kríža.

Rozhodli sme sa preto vycestovať za darcami, aby sme okrem zvyšovania povedomia mohli osobne poďakovať v mene nás a našich pacientov za ich rozhodnutie zachraňovať životy.

 

FOTO: Stretnutie v rámci valentínskej kvapky krvi Slovenského červeného kríža 24. 2. 2023 vo Hviezdoslavove a 28. 2. v Bernolákove.

Dni prevencie

Vo VIVO v Bratislava sme sa rozhodli zvyšovať povedomie o krvi a jej tajomstvách aj pomocou testu krvnej skupiny, ktorý mohol absolvovať ktokoľvek – dospelí aj deti. A deti nás mimoriadne prekvapili, nielenže boli naozaj odvážne, ale testovanie sa im veľmi páčilo, veľa sa pýtali a možno sme tu našli aj budúce hematologičky či hematológov.

     

FOTO: Dni prezencie vo VIVO Bratislava, 13. 5. 2023

Stretnutia s lekármi

Vďaka veľmi dobrej spolupráci sa pravidelne zúčastňujeme aj lekárskych kongresov. Nielen lekárom, ale aj ostatným zúčastneným sme tak mohli predstaviť náš projekt LyL na cestách.

FOTO: Výročná konferencia SSVPL v roku 2022 aj 2023. Okrem našich štandardných materiálov sme si špeciálne pre praktických lekárov pripravili algoritmus diagnostiky lymfómov. 

FOTO: Lymfómové fórum, 31. 3. – 1. 4. 2023

Stretnutia s pacientami

Každý rok organizujeme pacientske stretnutia vždy v Trnave, Banskej Bystrici, v Košiciach aj v Martine, okrem toho aj letný relaxačný pobyt.

Stretnutia sú plné rozhovorov a podpory. Vždy sa venujeme aj ochoreniam a k dispozícii býva tiež prednáška na zaujímavu tému a tiež možnosť konzultovať svoj zdravotný stav s lekárkou. A samozrejme aj chutné občerstvenie 🙂

 

FOTO: Stretnutia z rôznych miest s pacientami a ich blízkymi

Ďakujeme za podporu

Všetko, čo robíme, vzniká iba vďaka podpore. Projekt LyL na cestách podporila Nádacia SPP, ktorej úprimne ďakujeme.

Tešíme sa na všetky budúce cesty a najmä výsledky, ktoré, veríme, prinesú.

 

 

 

Zdieľať

Predchádzajúci článok
Svetový deň povedomia o lymfóme
Nasledujúci článok
Webináre na tému prevencie rakoviny

Vaša podpora je dôležitá

Vďaka nej dokážeme pacientom poskytnúť dôležité informácie a rady a obhajovať ich práva a potreby.