Pacientsky dôverník

Milí pacienti a priatelia. K našej dlhoročnej pacientskej dôverníčke Peťke sa tento mesiac oficiálne pridali ďalší dvaja bývalí pacienti, ktorí sú pripravení byť pri vás v ktorejkoľvek fáze vášho ochorenia.…
autor: Annie Spratt on pixabay.com/sk/photos/deti-cesty-vzdialenej-podporn%C3%A1-1149671/

Milí pacienti a priatelia.

K našej dlhoročnej pacientskej dôverníčke Peťke sa tento mesiac oficiálne pridali ďalší dvaja bývalí pacienti, ktorí sú pripravení byť pri vás v ktorejkoľvek fáze vášho ochorenia. My v OZ Lymfoma sme veľmi vďační za to, že sa rozhodli dobrovoľne, úprimne a zo srdca pomáhať ostatným. Chceli by sme vám ich dnes bližšie predstaviť.

Mima

Mima má 22 rokov. Hodgkinov lymfóm jej diagnostikovali v roku 2017. Od toho momentu prešla rôznymi druhmi chemoterapie, protónovou liečbou, biologickou liečbou a následne podstúpila alogénnu transplantáciu periférnych kmeňových buniek.

Mima, aká bola tvoja skúsenosť s pacientskymi organizáciami, či Lymfomou?

Nestretla som sa počas liečby so žiadnou pacientskou organizáciou, občianskym združením, či dôverníkom, avšak natrafila som na množstvo ľudí s rovnakým, či podobným ochorením, ktorí ma mnohokrát usmernili a podporili. Myslím si, že je skvelé, že existujú aj takéto organizácie, akou je OZ Lymfoma, na ktoré sa môže pacient obrátiť v prípade akýchkoľvek otázok.

Prečo si sa rozhodla stať pacientskym dôverníkom?

Vnímam to ako zmysluplný projekt, preto som sa rozhodla pridať. Pacienti a ich okolie ma môžu s čímkoľvek kontaktovať, rada pomôžem. 

Môžeš prezradiť aj niečo o sebe? O svojej práci, či koníčkoch?

Pracujem v kníhkupectve. Rada by som sa stal členom nadácie pre podporu detí s onkologickým ochorením. Mám rada knihy, najmä inšpiratívno-motivačnú literatúru, šach, hudbu, získavanie nových vedomostí, skúseností a konštruktívnu sebarealizáciu.

Mimu kontaktujte na: miriam@lymfom.sk

 

 

Peťka

Peťka má 32 rokov. Pre relaps Hodgkinovho lymfómu už podstúpila autológnu aj alogénnu transplantáciu. Momentálne je v remisii.

Peťka, aká bola tvoja skúsenosť s pacientskymi organizáciami, či Lymfomou počas liečby?

Na začiatku liečby som sama vyhľadala OZ Lymfoma, najmä Mirku, ktorá mi veľmi pomohla sa zorientovať. Mali sme veľa spoločného a nakoniec sme sa spriatelili. 

Prečo si sa rozhodla stať pacientskym dôverníkom?

Motivovala ma práve Mirka. Mala som pocit, že pacientom môžem ponúknuť skúsenosti, ktoré som získala počas liečby, psychicky ich podržať a podporiť ich. Viem, že som len človek a presne to sa snažím aj ponúknuť – ľudskosť. 

Keďže máš najdlhšiu skúsenosť, ako by si charakterizovala pacientskeho dôverníka? 

Pre mňa je to niekto, na koho sa môžeš obrátiť so svojimi bôľmi, trápením, smútkom, ale aj radosťami a úspechom. Človek, ktorý ťa vedie liečbou a drží ti chrbát vtedy, keď ti nevie medicínsky pomôcť.

A čo tvoja práca a voľný čas?

Som vyštudovaná farmaceutická laborantka. V lekárni aj pracujem a svoju prácu milujem. Milujem, keď môžem pracovať s ľuďmi, keď im môžem poradiť a keď sa vracajú s tým, že im moja rada naozaj pomohla. Mám rada zvieratá, psov, mačky, škrečky – proste všetky živé chlpaté tvory. Keď mám depku, počúvam hudbu, ale nemám žiaden vyhranený žáner. 

Peťka má známu adresu:  petka@lymfom.sk

Peťka dôverníčka

 

 

Laci

Laci má 46 rokov. Hodgkinov lymfóm mu prvýkrát diagnostikovali v roku 2002. Po dvoch rokoch sa vrátil k bežnému životu. No v roku 2011 nastal relaps ochorenia. Počas nasledujúcich ôsmych rokov podstúpil niekoľko druhov chemoterapie, liečbu biologickú, paliatívnu a nakoniec liečbu experimentálnu s následnou autológnou transplantáciou. Momentálne je dva roky v remisii.

Akú si mal ty skúsenosť s pacientskymi organizáciami, či Lymfomou?

Pri vzniku môjho ochorenia som nevedel nič ja ani moja rodina. Nemal som žiadnu možnosť kontaktovať dôverníka. Lymfoma vznikala až neskôr a spomenul som si na ňu až v čase po transplante, keď vychádzala kniha Keď do života vstúpi rakovina, kde je aj môj príbeh.

Prečo si sa rozhodol stať pacientskym dôverníkom?

Rozhodnutie stať sa dôverníkom je pre mňa niečím, ako keď má chlapec povolanie stať sa kňazom. Jednoducho som po celých tých rokoch liečby cítil, že ľudia potrebujú pomoc. Cítil som to na chodbách nemocníc, aj počas hospitalizácií. Tam všade bol závan neistoty, neinformovanosti, či strachu. Veľa som prežil a tak som sa rozhodol, že moje skúsenosti a rady by mohli pomôcť ľudom sa zorientovať, upokojiť, mohli by ich povzbudiť, ale najmä, že budú mať vo mne príklad toho, aký zázračný je ľudský organizmus. Prešiel som tiež pomocnými, či alternatívnymi terapiami. V tomto prípade cítim, že treba ľudí vystríhať. Keďže som ich sám odskúšal a ich účinok mám overený na výsledkoch krvného obrazu, niektoré vnímam ako povážlivé, iné ako úplne nevhodné. Som veriaci človek a nie je mi ľahostajné ani duchovno človeka, a aj tu cítim, že je potrebná pomoc. Vnímam, že mojim spolupacientom vyhovuje, ak je prítomný niekto kto si tým všetkým prešiel. 

Prezradíš ešte niečo o sebe? Aké máš vzdelanie, koníčky, či záľuby.

Študoval som na SPŠ v Trnave, profesionálne som pôsobil ako stavbyvedúci. Som absolventom ZUŠ v Piešťanoch v hre na dychové nástroje. Hrám na dychy, klávesy, bicie a spievam. Na hudobných pódiách sa pohybujem 33 rokov a vediem dve kapely. Mám rád príjemnú melodickú hudbu, ľahký typ filmov a dokumentov, duchovnú a náučnú literatúru. Počas ochorenia som sa vrátil k chytaniu rýb a chovu králikov. Venujem sa tiež pestovaniu zeleniny a kvetov.

Laciho adresa je: laco@lymfom.sk

Laci dôverník

 

 

 

 

 

Autor ilustračnej foto: Annie Spratt via pixabay (CCO)

Zdieľať

Predošlý článok
Webinár – Ako sa pripraviť na COVID-19 testovanie s MUDr. Pavúkovou
Ďalší článok
Prvý pilier pomoci – pacientska podpora

Vaša podpora je dôležitá

Vďaka nej dokážeme pacientom poskytnúť dôležité informácie a rady a obhajovať ich práva a potreby.

PODPORIŤ
Menu