fbpx

Webináre na tému prevencie rakoviny

S rakovinou by sa najradšej nestretol nikto z nás. Bohužiaľ, napriek pokroku takmer v každej oblasti, rakovina je tu stále. A čo je horšie, počet ľudí, ktorým vstúpi do života,…

S rakovinou by sa najradšej nestretol nikto z nás. Bohužiaľ, napriek pokroku takmer v každej oblasti, rakovina je tu stále. A čo je horšie, počet ľudí, ktorým vstúpi do života, neustále stúpa. A vyhliadky nie sú o nič ružovejšie. Krivka prípadov rakoviny na celom svete bude podľa prognóz stúpať aj naďalej. Ako sa teda rakovine a jej negatívnym dôsledkom vyhnúť? A je to vôbec možné? Na tieto otázky si spoločne zodpovieme počas série webinárov, ktoré sme pre vás pripravili.

Čo je rakovina?

Pod týmto názvom sa ukrýva veľmi široká skupina ochorení. Postihnúť môžu prakticky akýkoľvek orgán alebo tkanivo. Pri vzniku rakoviny sa abnormálne bunky vymknú spod kontroly a začnú napádať okolité, ale aj vzdialené časti tela. Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí. Znamená to pre nás – pre pacientov, naše rodiny a blízkych, ale aj pre spoločnosť veľmi veľkú záťaž a častokrát nikdy sa nezahojace rany a straty.

Ako bojovať so súperom, ako je rakovina?

Keď už príde, potrebujeme najmä dobrú liečbu, celkový manažment a tiež veľa síl. A ak aj tento boj vyhráme, nemáme zaručené, že je to navždy.

Dosť bolo ale zlých správ, ktoré o rakovine vieme. Poďme sa teraz pozrieť aj na niečo pozitívnejšie, čo má v rukách každý z nás.

Primárna a sekundárna prevencia

O prevencii ste už určite počuli. Preventívne prehliadky, preventívne očkovania… Ich úlohou je alebo sa ochoreniu vyhnúť, alebo aspoň znížiť riziko vážnych následkov.

V onkológii poznáme prevenciu primárnu, ktorá slúži najmä na to, aby sme sa vyhli rakovine ešte v čase, keď ju nemáme. Je tu aj prevencia sekundárna, ktorej by sme sa mali venovať po liečbe, pretože, bohužiaľ, aj návrat toho istého typu alebo úplne iného druhu rakoviny nie je až taký výnimočný.

(Nie) všetko je v našich rukách

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je 30 – 50 % prípadov rakoviny preventabilných. To znamená, že sa im dalo predchádzať. Je to naozaj vysoké číslo.

Rizikových faktorov vzniku rakoviny je viacero, najčastejšie hovoríme o tabaku, alkohole či nesprávnej výžive a celkovo zlom životnom štýle.

Bohužiaľ, druhá časť prípadov rakoviny predstavuje tie prípady, ktorým sa (zatiaľ) nevieme efektívnejšie vyhnúť či významne znižovať ich riziko.

Sem radíme aj rakovinu krvi – leukémie, lymfómy či myelómy.

Aj keď existujú rizikové faktory takýchto ochorení – vystavenie znečisteniu alebo ožiareniu (či už z prostredia alebo v práci), vírus EBV (Epsteinov-Barrovej vírus alebo infekčná mononukleóza), niektoré imunodeficity či HIV. ), nie každý pacient s rakovinou krvi ich má. A naopak, drvivá väčšina ľudí s takýmito rizikovými faktormi rakovinu krvi nikdy nedostane. 

Všetko uvedené je naozaj dobrý dôvod na to, prečo sa venovať téme prevencie.

Pripravili sme pre vás sériu webinárov s odborníkmi, na ktoré vás týmto pozývame. 

Pre koho sú webináre určené?

Keďže budeme hovoriť vyvážene o primárnej a sekundárnej prevencii a zároveň, väčšina toho, čo odznie, je veľmi vhodné aplikovať do každodenného života bez ohľadu na to, aká je naša bezprostredná skúsenosť s rakovinou, webináre sú vhodné naozaj pre každého. Každý z nás môže svojimi každodennými rozhodnutiami znížiť riziko vzniku onkologických ochorení. 

Stres a rakovina

Prvou témou zo série webinárov nás prevedie onkopsychologička Katarína Klincová. A prečo práve táto téma?

Nadmerný stres môže byť rizikovým faktorom pre rozvoj či recidívu onkologického ochorenia.
Mnohí onkologickí pacienti v ňom dokonca často vidia hlavnú príčinu toho, že ochoreli.
Je to ale naozaj tak? Je možné sa v dnešnej dobe vyhnúť stresu?
Na tomto webinári sa dozviete:
  • ako funguje stresová reakcia a prečo má svoj význam,
  • ako spolu súvisia stres, imunitný systém a onkologické ochorenie,
  • ako nám psychika môže pomôcť k fungovaniu imunity a v prevencii rozvoja či recidívy onkologického ochorenia,
  • ako si so stresom poradiť.

Webinár sa uskutoční online 30. 11. 2023 o 17.00 hod.
Link na udalosť na FB: https://fb.me/e/6lF3Xn4on
Link na pripojenie na webinár: https://lymphomaandleukemiaslovakia.my.webex.com/lymphomaandleukemiaslovakia.my/j.php?MTID=mcecb9becdf6d2c47e50c917e967219d5

 

Výživa v prevencii onkologických ochorení

Druhý webinár bude venovaný téme, ktorá je medzi pacientami, ale aj verejnosťou azda najdiskutovanejšia. Témy sa zhostí Petronela Forišek Paulová, nutričná poradkyňa a pracovníčka Biomedicínskeho centra SAV. Spoločne budeme hľadať odpovede na otázku, či má vhodné či nevhodné stravovanie z dlhodobého hľadiska vplyv na prevenciu a riziko vzniku onkologických ochorení.
 
Už dnes vieme, že na tom, čo každý deň počas života skonzumujeme, skutočne záleží. Zásady optimálnej výživy všeobecne známe, cieľom tohto webinára je, aby sa postupne dostali medzi čo najviac z vás a aby ste si tieto zásady postupne osvojili v rámci stravovacích návykov a znížili tak svoje riziko vzniku onkologických ochorení. 
Webinár sa uskutoční online 6. 12. 2023 o 17.00 hod.
Link na udalosť na FB: https://fb.me/e/84ZXvrHFs
Link na pripojenie na webinár: https://lymphomaandleukemiaslovakia.my.webex.com/lymphomaandleukemiaslovakia.my/j.php?MTID=ma8c3acd99b42a886026738e879184b1e

Základné princípy onkologickej prevencie

Sériu ukončí webinár s MUDr. Simonou Pavúkovou, ktorá zhrnie všetko, čo medicína vníma ako účinnú primárnu aj sekundárnu prevenciu.

Opäť ide o tému vhodnú ako pre tých, ktorí už s onkologickým ochorením zápasili či zápasia, ako pre širokú verejnosť.

Tento webinár sa uskutoční taktiež online 13. 12. 2023 o 17.00 hod.
Link na udalosť na FB: https://fb.me/e/1pJOUTk5z
Link na pripojenie na webinár: https://lymphomaandleukemiaslovakia.my.webex.com/lymphomaandleukemiaslovakia.my/j.php?MTID=m86e4e54d6d5c118b4efea805aa27a161

 

Poďme spoločne zvýšiť naše šance na život bez (ďalšej) rakoviny. Budeme sa na vás tešiť na každej časti zo série webinárov.

Túto aktivitu finančne podporil Národný onkologický inštitút zo zdrojov Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

 

 

 

Zdieľať

Predchádzajúci článok
LyL na cestách
Nasledujúci článok
Vianočný večierok 2023

Vaša podpora je dôležitá

Vďaka nej dokážeme pacientom poskytnúť dôležité informácie a rady a obhajovať ich práva a potreby.