fbpx

Mladí pacienti po onkoliečbe chcú mať vlastné deti

Dostali ste lymfóm alebo leukémiu v mladom veku? Ak aj vy pritakávate hlavou, ste jedným zo stoviek ľudí, ktorým rakovina ovplyvnila život. Aj mne diagnostikovali Hodgkinov lymfóm v 18tich rokoch. Povedali mi, že ochorenie je veľmi…

Dostali ste lymfóm alebo leukémiu v mladom veku? Ak aj vy pritakávate hlavou, ste jedným zo stoviek ľudí, ktorým rakovina ovplyvnila život.

Aj mne diagnostikovali Hodgkinov lymfóm v 18tich rokoch. Povedali mi, že ochorenie je veľmi dobre liečiteľné a nato som sa aj sústredila. Síce som dostala informáciu od lekárky, že chemoterapia môže poškodiť moje reprodukčné orgány, no ja som si to vôbec nerozmenila na drobné. Dnes mám 30 rokov a mala som to šťastie, že som nemusela podstúpiť príliš agresívnu liečbu a prirodzene som otehotnela.

Sú však aj mladí ľudia, ktorým sa ochorenie vráti alebo musia podstúpiť agresívnejšiu liečbu s následnou transplantáciou kmeňových buniek. Takýmto pacientom sa prudko znižuje šanca na vlastné potomstvo. „Už len tým, že človek dostane hematoonkologické ochorenie sa oslabujú reprodukčné bunky, a tým teda aj šanca na splodenie dieťaťa.“ vysvetľuje zástupca prednostu I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB a vedúci Centra reprodukčnej medicíny UNB, MUDr. Martin Petrenko, CSc.

Keďže ide o veľmi citlivú tému v živote onkopacienta, naše združenie si urobilo prieskum medzi pacientami, nakoľko boli o otázke možností zachovania plodnosti pred zahájením liečby informovaní.

Väčšina respondentov bola v produktívnom veku medzi 20-45 rokov. Opýtali sme sa ich, či bola s nimi riešená otázka zachovania plodnosti. 70,3% pacientov uviedlo NIE a len 29,7% ÁNO. Zaujímalo nás aj AKO s nimi bola riešená táto problematika. 29,7% to vysvetlil onkológ, 11% pacientov hľadalo informácie na internete. Ďalej 40,5% pacientov uviedlo, že pozná metódy zachovania plodnosti, 29,7% ich vôbec nepozná a rovnako 29,7 % sa o túto tému ani nezaujíma. Na záver sme sa opýtali pacientov, či by si pred onkoliečbou nechali zamraziť vajíčka/spermie. Až 66,2% uviedlo ÁNO a 33,8% povedalo NIE.

Pozrite si video TU o lymfómových mamičkách, ktoré otehotneli po liečbe.

Aj na základe týchto čísel vnímame aké dôležité je, aby mladému pacientovi pred zahájením liečby podal onkológ pomocnú ruku vo forme jasných a komplexných informácii o možnostiach zachovania plodnosti, ak má pacient dostať agresívnu liečbu. Preto sa naše združenie Lymfoma Slovensko rozhodlo v odbornej spolupráci s MUDr. Martinom Petrenkom, CSC a Lymfómovou skupinou Slovenska (hematoonkológovia) vytvoriť informačnú brožúru pre pacientov aj odbornú verejnosťohľadom možností zachovania plodnosti. K dispozícii bude čoskoro. Ďalším spoločným krokom by malo byť vytvorenie odporúčaní a štandardizovaných postupov pre onkológov v súvislosti s touto problematikou.

Ak si myslíte, že má naša práca zmysel, prosím podporte nás finančným darom.

Zdieľať

Predchádzajúci článok
Lymfómy v tehotenstve
Nasledujúci článok
Na Slovensku chýbajú klinické štúdie pre lymfómových pacientov

Vaša podpora je dôležitá

Vďaka nej dokážeme pacientom poskytnúť dôležité informácie a rady a obhajovať ich práva a potreby.