fbpx

Onkológia na Slovensku: Realita vs. Očakávania 2020

Združenie Lymfoma Slovensko sa ako jeden z troch pacientských organizácii aktívne zúčastnilo rokovania s novým vedením rezortu Ministerstva zdravotníctva SR. Zhodnotili sme, že za posledný rok došlo len k minimálnemu…

Združenie Lymfoma Slovensko sa ako jeden z troch pacientských organizácii aktívne zúčastnilo rokovania s novým vedením rezortu Ministerstva zdravotníctva SR. Zhodnotili sme, že za posledný rok došlo len k minimálnemu posunu v témach manažmentu pacienta, registra klinických dát, dostupnosti inovatívnej liečby, psychosociálnej podpory a paliatívnej liečby.

Minister MUDr. Marek Krajčí, ako aj ďalší odborníci nám predostreli zmeny, na ktorých už začali pracovať. Ide napr. o novelu zákona 363/2011 o liekoch, ako aj nastavenie jasných kritérii pre poisťovne pri schvaľovaní liekov na výnimky. Taktiež bude možnosť sa odvolať pri negatívnom stanovisku a poisťovňa bude mať 7 dní na odpoveď. V súčastnosti nie je možnosť pri negatívnom stanovisku žiadosti o výnimku na liek podať odvolanie.

Na MZ SR vzniká aj nezávislá HTA (Health Techonology Assesment Agency) agentúra, ktorá bude mať za úlohu hodnotiť ekonomický, ale aj medicínsky prínos nových liekov. Na základe analýz HTA agentúry bude kategorizačná komisia schvaľovať lieky. Agentúra bude mať za úlohu aj tzv. „horizontálne skenovanie“ terapii, ktoré ešte v najbližších rokoch len budú prichádzať na náš trh, tak, aby sa na  to mohol pripraviť aj štátny rozpočet.

Pokrok v paliatívnej starostlivosti garantuje aj nový štátny tajomník, MUDr. Peter Stachura, MBA, ktorý pôsobil dlhé roky ako anesteziológ v nemeckej špičkovej nemocnici, tak isto pani doktorka Škripeková, ktorá má na MZ SR na starosti sekciu zdravia je dlhoročná odborníčka v oblasti paliatívy.

Svoju úlohu plní aj Národný onkologický inštitút v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, ktorý hrá úlohu odborného hlasu, resp. garanta a pripravuje register inovatívnych liekov a rôzne nástroje, vďaka ktorým dokážeme najobjektívnejšie zhodnotiť, do ktorých inovatívnych liekov sa štátu oplatí investovať financie, tak aby z toho mali najvyšší účinok pacienti.

Práce je mnoho a sme radi, že vedenie MZ SR nás pozýva do tejto diskusie a práce.

Zdieľať

Predchádzajúci článok
Usmernenie pre onkohematologických pacientov počas COVID-19- 1.vlna
Nasledujúci článok
Ako monitorovať neskoré následky liečby?

Vaša podpora je dôležitá

Vďaka nej dokážeme pacientom poskytnúť dôležité informácie a rady a obhajovať ich práva a potreby.