fbpx

Syndróm únavy spojenej s rakovinou – brožúra pre pacienta

Únava –  ťaživá. nepríjemná, obmedzujúca… Stretáva sa s ňou drvivá väčšina pacientov s rakovinou akéhokoľvek druhu. V niektorých prípadoch je príznakom ochorenia ešte pred diagnostikovaním, trvalým vedľajším účinkom liečby, no…

Únava –  ťaživá. nepríjemná, obmedzujúca… Stretáva sa s ňou drvivá väčšina pacientov s rakovinou akéhokoľvek druhu. V niektorých prípadoch je príznakom ochorenia ešte pred diagnostikovaním, trvalým vedľajším účinkom liečby, no existuje druh únavy, ktorý dokáže pacientovi znepríjemňovať návrat k bežnému životu aj roky po inak úspešnej liečbe. A nejde o bežnú únavu po fyzickej aktivite, je to únava, s ktorou si pacienti v domácom prostredí vedia pomôcť len veľmi ťažko a prerásť môže v opakujúci sa stav – Syndróm únavy spojenej s rakovinou.

Čo zatiaľ o SUSR vieme prezentovala pacientom MUDr. Pavúková na online vysielanom webinári. 

Onkologické ochorenie a liečba je extrémne fyzicky aj psychicky náročná. Popri množstve vedľajších účinkov, ktoré lekári pri liečbe svojich pacientov pozorujú, objavuje sa u pacientov syndróm, ktorý zatiaľ nie je štandardne liečený, resp. nie je naň braný taký zreteľ, aký by pacienti potrebovali – ide o Syndróm únavy spojenej s rakovinou. Bežná únava je stav, ktorý človek pociťuje po väčšej aktivite a vie ju zahnať spánkom, či nejakými druhmi povzbudzovačov (napr. káva, energetické nápoje). Únava spojená s rakovinou je naopak stav, s ktorým si pacient nevie jednoducho pomôcť a nepredchádza mu zvýšená námaha. Jej príznakmi sú najmä nespavosť, vyčerpanosť, problém s koncentráciou a emocionálne nepohodlie (problém so spracovaním, či vyjadrením emócií).

Podľa NCCN (National comprehensive cancer network) Je SUSR stresujúci, pretrvávajúci, subjektívny pocit pacientov, ktorý zasahuje do oblasti fyzickej, psychickej, kognitívnej a emocionálnej bez toho, aby takéto ťazkosti boli pred samotným ochorením, alebo im predchádzala zvýšená fyzická aktivita. 

Pacienti takúto únavu často pripisujú vysokej miere stresu, ktorý im prináša samotné ochorenie a liečba. Onkologické ochorenie a liečba výrazne znižujú fyzickú aktivitu pacientov, únava tento stav ešte zhoršuje. Okrem toho sú pacienti ešte viac závislí na pomoci okolia, výrazne ovplyvňuje ich vzťahy a až 60% pacientov uviedlo, že im bráni pokračovať v práci v ich zamestnaní. Podľa štúdie Lymphoma Colaition, pri ktorej spolupracovalo aj OZ Lymfoma Slovensko, až 72% pacientov s lymfómom pociťuje únavu, ktorá ovplyvňuje ich život.

Keďže je únava veľmi subjektívny pocit, nie je jednoduchá ani jej diagnostika. Existuje však niekoľko nástrojov (podľa Esmo Clinical Practice Guidlines – Cancer-relatet Fatigue, 2020) pre lepšie pochopenie tohto syndrómu. Rovnako je to aj s liečbou, ktorá nemá zatiaľ presne definovaný manažment.

Aké sú možnosti liečby SUSR?

Vo všeobecnosti ich možno rozdeliť na nefarmakologiké (teda tie, pri ktorých pacient neužíva lieky) a naopak liečbu medikamentami, ktoré predpisuje výlučne psychiater. Pred takouto liečbou môžu pacienti a ich lekári vyskúšať aj iné spôsoby úľavy od SUSR.

Fyzická aktivita a zmena životného štýlu sú najdostupnejšie a najjednoduchšie spôsoby, ktoré môžu pacientom pomôcť SUSR zvládať a zmierňovať. Keďže samotné ochorenie veľmi znižuje fyzickú aktivitu, svaly tela sú veľmi slabo prekrvené. Pomôcť môže prechádzka, či ľahšie cvičenia (jóga, pilates, tanec). Veľmi užitočnou je návšteva psychológa, ktorý môže, okrem iného, pacientovi pomôcť zistiť, či má únava psychologické východisko.

Viac informácií o SUSR nájdete v brožúre pre pacientov dostupnej online tu: Brožúra SUSR

V týchto dňoch sa na Slovensku koná 16-ty ročník Lymfómového fóra. Riaditeľka nášho OZ, MUDr. Simona Pavúková, bola jedným z hostí a jej odborným príspevkom bola práve téma Syndrómu únavy spojeného s rakovinou. Pevne veríme, že takáto osvetová aktivita občianskeho združenia napomomáha k zlepšeniu manažmentu pacienta so SUSR aj u nás.

Najbližšou témou  webinára pre pacientov je CAR-T terapia. https://lymfom.sk/car-t-terapia-online-webinar/

Ďakujeme všetkým podporovateľom OZ Lymfoma Slovensko, ktorí nám pomáhajú v našom úsilí.

 

 

Chcem finančne podporiť prácu Lymfoma Slovensko
Podporiť

 

 

Zdieľať

Predchádzajúci článok
Je CAR-T terapia liečbou budúcnosti? (online podujatie)
Nasledujúci článok
Informácie k novému prihlasovaniu na očkovanie proti COVID-19

Vaša podpora je dôležitá

Vďaka nej dokážeme pacientom poskytnúť dôležité informácie a rady a obhajovať ich práva a potreby.