fbpx

Sexuálny život počas onko liečby

Intímny život mužov a žien počas onkologickej liečby je veľmi citlivou a osobnou témou, o ktorej sa mnohým ťažšie rozpráva.  Pacienti môžu pociťovať určité obmedzenia, nie je to však nič…

Intímny život mužov a žien počas onkologickej liečby je veľmi citlivou a osobnou témou, o ktorej sa mnohým ťažšie rozpráva.  Pacienti môžu pociťovať určité obmedzenia, nie je to však nič také, čo by sa nedalo manažovať liekmi, resp., sa po ukončení liečby vráti do pôvodného stavu.

Muži môžu pociťovať nasledovné obmedzenia:

ZNÍŽENÉ SEXUÁLNE LIBIDO

Únava, zvýšené nároky na organizmus, emocionálna nestabilita – toto všetko stojí za Vašim „problémom“. Nezáujem o pohlavný styk je v tomto stave úplne normálny. Láska sa však dá preukazovať aj inak ako fyzicky, preto netreba zúfať a veriť, že po liečbe sa všetko vráti do normálu.

BOLESTIVÝ POHLAVNÝ STYK

Počas sexuálneho styku sa objavujú časté bolesti, ktoré sú spôsobené pri prieniku, nakoľko liečbou dochádza ku poškodeniu a vysychaniu sliznice penisu.

PORUCHY EREKCIE A EJAKULÁCIE

Pri liečbe je organizmus často oslabený, preto sa môžu vyskytnúť aj poruchy ejakulácie či erekcie. Po skončení liečby tieto vedľajšie príznaky spravidla pominú.

NEPLODNOSŤ

Chemoterapia môže spôsobiť dočasnú alebo trvalú neplodnosť. Lekári však nedokážu určiť, či vôbec a kedy sa to stane. Môžete byť liečení aj 2 až 3 mesiace, kým sa počet spermií zníži. Muži v plodnom veku majú preto možnosť nechať si zmraziť spermie. O tom, ako postupovať, sa môžete informovať u Vášho onkológa alebo praktického lekára.

U žien bývajú obmedzenia v intímnom živote trošku väčšie. Práve preto sa ich manažovaniu naše združenie zaoberá dlhodobo.

MENŠTRUAČNÝ CYKLUS

Chemoterapia
Niektoré liečebné režimy môžu mať negatívny vplyv na vaječníky. Zvykne sa to prejaviť pozastavením menštruačného cyklu. Tento stav býva prechodný, ale môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov po ukončení liečby. Častým problémom sú i gynekologické zápaly, suchá vagína či iné príznaky typické pre klimaktérium. Ak je zastavenie menštruácie dočasné, cyklus sa obnoví po niekoľkých týždňoch až mesiacoch od skončenia liečby. Krátkodobé úplne vymiznutie menštruácie spôsobená chemoterapiou postihuje približne tretinu žien. Vo všeobecnosti platí, že čím je žena mladšia, tým je návrat pravidelnej menštruácie pravdepodobnejší (a teda aj šanca, že v budúcnosti bude môcť mať dieťa).
Čím bližšie má žena ku klimaktériu, tým je pravdepodobnejšie, že chemoterapia preruší menštruáciu natrvalo. Väčšine klimakterických príznakov sa dá predísť alebo ich zvrátiť dodávaním hormónov, ktoré vaječníky normálne produkujú (neobnoví to však plodnosť). Lekár vám môže predpísať náhradnú hormonálnu terapiu (NHT). Existujú rôzne druhy NHT, napríklad vo forme tabliet, náplastí na ruku či nohu alebo implantátov, ktoré sa umiestňujú pod pokožku.
Keď sa vám menštruácia počas liečby preruší, nedá sa na sto percent skonštatovať, že ste neplodná. Je preto nevyhnutné, aby ste pri sexe používali spoľahlivú ochranu, a to nielen počas terapie, ale aj určitý čas po nej. Dôvod je jednoduchý – predídete tak riziku potratu alebo vrodených porúch dieťaťa splodeného počas liečby alebo po jej skončení.

ZNÍŽENÉ SEXUÁLNE LIBIDO

Mnohí sa cítia unavení, neprestávajú myslieť na chorobu, nedokážu relaxovať a ich emócie kolíšu nahor a nadol. Nezáujem o pohlavný styk je v tomto stave úplne normálny. Dôležité je neklesať na duchu, vzťah s milujúcim partnerom nie je len o sexe.
Bolestivý pohlavný styk
Počas sexuálneho styku sa objavujú časté bolesti, ktoré sú spôsobené pri prieniku, nakoľko liečbou dochádza ku poškodeniu a vysychaniu sliznice vagíny.

NEPLODNOSŤ

Ženy sa vedia preventívne ochrániť pred neplodnosťou špeciálnymi medikamentmi. Počas liečby lekári neodporúčajú otehotnenie – hrozí nielen riziko poškodenia plodu, ale hormonálne zmeny by mohli spôsobiť zlyhanie liečby. Je teda nevyhnutné používať spoľahlivú antikoncepciu. V prípade akýchkoľvek problémov či pochybností sa poraďte s ošetrujúcim lekárom.
Rádioterapia
Vo väčšine prípadov nemá rádioterapia vplyv na schopnosť mať deti. Keď je spodná časť tela zakrytá ochranným štítom, vaječníky sú mimo nebezpečenstva. Napriek tomu väčšina špecialistov ženám odporúča počkať dva roky od ukončenia liečby a až potom sa pokúsiť otehotnieť. Telo má tak šancu zbaviť sa všetkých negatívnych účinkov liečby. Ak ste mladí a môžete mať deti, mali by ste požívať spoľahlivú ochranu nielen počas terapie, ale aj určitý čas po nej. Dôvod je jednoduchý – predídete tak riziku potratu alebo vrodených porúch dieťaťa splodeného počas liečby alebo po jej skončení.

Zdieľať

Nasledujúci článok
Príbeh pacienta s chronickou myeloidnou leukémiou

Vaša podpora je dôležitá

Vďaka nej dokážeme pacientom poskytnúť dôležité informácie a rady a obhajovať ich práva a potreby.